main_banner_10 _reduced.jpg

OBOWIĄZKI PROBIERCZE W POLSCE

środa, 05 kwiecień 2017 14:18

Nasz sklep otrzymał niedawno pismo z informacją o zbliżającej się kontroli z Urzędu Probierczego. Jako, że każdy sklep jubilerski i każdy wytwórca, który sprzedaje wyroby jubilerskie z metali szlachetnych w Polsce podlega polskiemu prawu probierczemu, więc musi stosować się do odpowiednich przepisów. W takiej sytuacji każdemu jubilerowi od razu nasuwa się wiele pytań. Jakie cechy i znaki probiercze obowiązują w Polsce? Jakie cechy probiercze musi mieć sprzedawana biżuteria? Od jakiej wagi istnieje obowiązek cechowania? Na jakiej biżuterii musi być przybity imiennik? Czy złota biżuteria podlega innym obowiązkom probierczym niż biżuteria srebrna? W Internecie nie ma w przystępny sposób przedstawionych informacji jakie oznaczenia, badania i cechowanie musi posiadać biżuteria trafiająca do sprzedaży, dlatego przygotowałam proste zestawienie mieszczące się w jednej tabeli. Chcąc potwierdzić zawarte tu informacje skontaktowałam się z jednym z Okręgowych Urzędów Probierczych w Polsce, dlatego mam pewność, że dane są poprawne. Dzień ich aktualizacji przypada na 05.04.2017r.

 

Trzeba zwrócić uwagę, że:

Srebro PONIŻEJ 5g / Złoto PONIŻEJ 1g.

Nie musi mieć oznaczenia liczbowego 925 / 585

 

Kolczyki:

Analiza wagi kolczyków uwzględnia kolczyk jako sztukę a nie parę.

 

Na metce ze srebrem PONIŻEJ 5g. i złocie PONIŻEJ 1g. musi być napisane: 

„AG poniżej 5g”* a nie „AG do 5g” ponieważ określenie „do” uwzględnia też samą wagę 5,00 g, która podchodzi już pod obowiązek cechowania. Innym wyjściem z sytuacji jest pisanie na każdej metce konkretną wagę wyrobu (+ rodzaj metalu).

 

*Odnośnie oznaczenia „AG poniżej 5g”: na metce musi być określone jaki to metal, nie musi być AG, może być napisane „Srebro poniżej 5 g.”.

 

Czym w ogóle jest cecha probiercza?

 

Cecha probiercza to wybity na wyrobie znak urzędowy informujący nas jaką próbę posiada nasza biżuteria. A co to jest próba? Próba określa zawartość metalu szlachetnego (czystego złota / czystego srebra) w wyrobie.

Poniżej znajdziecie tabelę z obowiązującymi od 4 lipca 2012r. cechami i znakami probierczymi  w Polsce.

 

Jak rozczytać taką cechę probierczą? 

Cyfra po prawej stronie określa zawartość czystego kruszcu w stopie.

Litera po lewej stronie znaku probierczego określa w którym urzędzie przybito próbę. 

 

H - Chorzów

V - Wrocław

A - Białystok

B - Bydgoszcz

W - Warszawa

P - Poznań

K - Kraków

G - Gdańsk

Ł - Łódź

Z - Częstochowa

 

Teraz wiedząc już jak wyglądają poszczególne cechy probiercze i znaki probiercze, sami możecie sprawdzić jakie widnieją na waszej biżuterii. Tu są bardzo duże. Natomiast te wybite na biżuterii muszą się na niej zmieścić, dlatego są bardzo małe, a nierzadko widać je wyłącznie pod lupą. 

Jakie cechy i znaki probiercze obowiązują w Polsce:

 

Odczytaliście, że wasza złota biżuteria ma próbę 585. Co to oznacza? 

 

Oznacza to, że na 1000 gram wyrobu, 585 gram to czyste złoto. W takiej próbie złoto stanowi 58,5% wyrobu, a wszystkie dodatkowe domieszki metali dodawane do wyrobu to 41,5%.  Te dodatkowe składniki (tzw. ligura - mieszkanka np. srebra, miedzi, palladu) są bardzo ważne. Odpowiadają bowiem m.in. za kolor czy twardość biżuterii. Złoto jest bardzo miękkim materiałem (twardość 2,5 w skali Mohsa), więc nie ma możliwości, żeby cały wyrób był zrobiony włącznie z czystego złota (tzw. tysiączki). Taka biżuteria byłaby tak miękka, że z łatwością można by ją było odkształcić i zarysować w trakcie noszenia. Jeśli chodzi o kolor złota to jest podobnie. Złota biżuteria dostępna w sklepach ma różne odcienie np. żółtego złota. Inny odcień złotej biżuterii nie jest spowodowany inną odmianą złota tylko inną ligurą. Np. białe złoto uzyskuje się dzięki dodaniu do ligury palladu.

OCEŃ TEN ARTYKUŁ

(4 głosów)

1 komentarz

  • mmartyna


    czwartek, 06 lipiec 2017 12:42

    Bardzo fajnie wszystko rozpisane, przydatne info:) Dobra robota!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.